Connect with us

Hi, what are you looking for?

Movie

AMVCA 2024 Nominees: Full List Unveiled by Multichoice Nigeria

The complete lineup of nominees for the AMVCA 2024 has been revealed, marking the beginning of the countdown to the prestigious 10th Africa Magic Viewers Choice Awards. During a live broadcast on Sunday, March 24, 2024, across all Africa Magic Channels.

The nominees were announced, stirring excitement among fans and industry enthusiasts. Set to take place on May 10 and 11, 2024, at the renowned Eko Hotel and Suites in Lagos, Nigeria, this year’s edition holds special significance as it commemorates the milestone 10th anniversary of the awards ceremony. With the venue chosen and the nominees unveiled, the stage is set for a celebration of excellence in African cinema and television, eagerly anticipated by viewers and industry insiders alike.

Below is the list of AMVCA 2024 nominees:

Advertisement

BEST DIGITAL CONTENT

IamLizzyJay (National Treasure)

Layi Wasabi x2 (Medical Negligence and Copyright Infringement)

Advertisement

Elozonam, Lina Idoko, Jemima Osunde(Hello Neighbour)

Taaooma (The Boyfriend)

BESTMULTICHOICE TALENT FACTORY

Advertisement

Grown

Her Dark Past

Somewhere in Kole

Advertisement

Full Time Husband

The 11th Commandment

Mfumukazi

Advertisement

BEST SCRIPTED M-NET ORIGINAL

Slum King

Half Open Window

Advertisement

Itura

The Passenger

Magic Room

Advertisement

BEST UNSCRIPTED M-NET ORIGINAL

What Will People Say

The Irabors Forever After

Advertisement

Nwuyee Bekee (Foreign Wives)

Date My Family (Zambia)

Royal Qlique (Season 2)

Advertisement

BEST INDIGENOUS LANGUAGE (WEST AFRICA)

Mami Wata (CJ Fiery Obasi)

Jagun Jagun (Femi Adebayo)

Advertisement

Ijogbon (Kunle Afolayan)

Orisa (Odunlade Adekola)

Nana Akoto (Kwabena Gyansah)

Advertisement

BEST INDIGENOUS LANGUAGE (EAST AFRICA)

Where the River Divides

Ormoilaa Ogol (The Strong One)

Advertisement

Wandongwa

Nakupenda

Itifaki

Advertisement

BEST INDIGENOUS LANGUAGE (SOUTHERN AFRICA)

Service To Heart

Uncle Limbani

Advertisement

Motshameko O Kotsi

BEST INDIGENOUS M-NET ORIGINAL

The Passenger

Advertisement

Nana Akoto

Apo

Irora Iya

Advertisement

Love Trasnfusion (Kiapo Cha Damu)

BEST SHORT FILM

T’egbon T’aburo

Advertisement

Broken Mask

Eighteenth Year

Man and Masquerades

Advertisement

A Place Called Forward

BEST SUPPORTING ACTOR

Alex Ekubo (Afamefuna)

Advertisement

Demola Adedoyin (Breath of Life)

Itele D Icon (Jagun Jagun: The Warrior)

Gregory Ojefua (This is Life)

Advertisement

Timini Egbuson (A Tribe Called Judah)

Levi Chikere (Blood Vessel)

Ropo Ewenla (Over the Bridge)

Advertisement

BEST SUPPORTING ACTRESS

Ajoke Silva (Over the Bridge)

Fathia Williams Balogun (Jagun Jagun: The Warrior)

Advertisement

Bimbo Akintola (The Black Book)

Genoveva Umeh (Breath of Life)

Eliane Umuhire (Omen)

Advertisement

Tana Adelana (Ijogbon-Chaos)

Ejiro Onojaife (The Origin: Madam Koi Koi)

BEST LEAD ACTOR

Advertisement

Wale Ojo (Breath of Life)

Stan Nze (Afamefuna)

Marc Zinga (Omen)

Advertisement

Gideon Okeke (Egun)

David Ezekiel (Blood Vessel)

Mofe Damijo (The Black Book)

Advertisement

Adedimeji Lateef (Jagun Jagun – The Warrior)

Gabriel Afolayan (This is Lagos)

BEST LEAD ACTRESS

Advertisement

Segilola Ogidan (Over the Bridge)

Lucie Debay (Omen)

Omowunmi Dada (Asiri Ade)

Advertisement

Ireti Doyle (The Origin: Madam Koi Koi)

Adaobi Dibor (Blood Vessel)

Evelyne Ily (Mami Wata)

Advertisement

Kehinde Bankole (Adire)

Funke Akindele (A Tribe Called Judah)

BEST CINEMATOGRAPHY

Advertisement

Mami Wata

Blood Vessel

Over The Bridge

Advertisement

Breath of Life

Jagun Jagun (The Warrior)

Ijogbon (Chaos)

Advertisement

Omen

BEST EDITING

Chuka Ejorh and Onyekachi Banjo

Advertisement

Holmes Awa

Alex Kamau and Victor Obok

Dayo Nathaniel

Advertisement

Antonio Ribeiro

Nathan Delannoy

BEST SOUND DESIGN

Advertisement

Ava Momoh (Over the Bridge)

Daniel Pellerin and Amin Bhatia (Kipkemboi)

Grey Jones Ossai x2 (Breathe of Life and Blood Vessel)

Advertisement

Samy Bardet (Mami Wata)

BEST ART DIRECTION

Blood Vessel (Victor Akpan)

Advertisement

Over The Bridge (Abisola Omolade)

Breath of Life (Okechukwu Frost Nwankwo, Kelechi Odu)

The Black Book (Pat Nebo and Chima Temple)

Advertisement

Jagun Jagun: The Warrior (Tunji Afolayan)

Mami Wata (C.J Fiery Obasi)

Omen (Eve Martin)

Advertisement

BEST COSTUME DESIGN

Demola Adeyemi (Over the Bridge)

Bolanle Austin Peters, Ituen Basi, Folake Coker and Clement Effanga (Funmilayo Ransome-Kuti)

Advertisement

Lola Awe (Jagun Jagun: The Warrior)

Bunmi Demilola Fashina (Mami Wata)

Daniel Obasi (Breath of Life)

Advertisement

BEST MAKEUP

Francesca Otaigbe (Over the Bridge)

Campbell Precious (Mami Wata)

Advertisement

Hadizat Gambo (Mojisola)

Hakeem Onilogbo (Jagun Jagun – The Warrior)

Feyisayo Oyebisi (A Tribe Called Judah)

Advertisement

BEST WRITING (TV SERIES)

Skinny Girl in Transit (Season 7)

Wura (Season 2)

Advertisement

Visa on Arrival

MTV Shuga Naija

Volume

Advertisement

Masquerades of Aniedo

Slum King

BEST WRITING (MOVIE)

Advertisement

Breath of Life (BB Sasore)

Over The Bridge (Tosin Otudeko)

Funmilayo Ransome-Kuti (Tunde Babalola)

Advertisement

Jagun Jagun: The Warrior (Adebayo Tijani)

Afamefuna (Anyanwu Sandra Adaora)

A Tribe Called Judah (Olufunke Ayotunde Akindele, Collins Okoh and Akinlabi Ishola)

Advertisement

Mami Wata (CJ Fiery Obasi)

BEST DOCUMENTARY

Ormoilaa Ogol (The Strong One)

Advertisement

Lobola, A Bride’s True Price?

Empalikino (Forgiveness)

The Water Manifesto: Osun (Water for Gold)

Advertisement

Sowing Hope

BEST SERIES (SCRIPTED)

Volume

Advertisement

Wura (Season 2)

Slum King

Itura

Advertisement

Chronicles

BEST SERIES (UNSCRIPTED)

LOL NAIJA (SEASON 1)

Advertisement

NIGHTLIFE IN LASGIDI

THE REAL HOUSEWIVES OF LAGOS (SEASON 2)

GH QUEENS (SEASON 2)

Advertisement

MUTALE MWANZA UNSCRIPTED (SEASON 1)

BEST DIRECTOR

Moses Inwang (Blood Vessel)

Advertisement

Adebayo Tijani And Tope Adebayo (Jagun Jagun: The Warrior)

Bb Sasore (Breath of Life)

Johnscott Enah (Half Heaven)

Advertisement

C.J Fiery Obasi (Mami Wata)

Kayode Kasum (Afamefuna)

Tolu Ajayi (Over the Bridge)

Advertisement

BEST MOVIE

Funmilayo Ransome-Kuti

Breath of Life

Advertisement

Over The Bridge

Blood Vessel

A Tribe Called Judah

Advertisement

The Black Book

Mami Wata

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Tech

Truecaller has introduced a web version of its caller ID app, offering Android users access to features like SMS and chat mirroring, call notifications,...

Trending

Pelumi Nubi has finally reached Lagos after embarking on an epic 68-day solo drive from London, receiving a warm and heroic welcome upon her...

Tech

YouTube’s CEO Neal Mohan has issued a warning, emphasizing that utilizing videos from the platform to train an artificial intelligence (AI) model would constitute...

Tech

Paid users of ChatGPT now have access to GPT-4 Turbo, an upgraded version of the large learning model previously known as GPT-4. OpenAI recently...

Copyright © TVCCommuniation owner of TVC Entertainment